Choroby gardła to bardzo uciążliwe schorzenia powodujące ból, zaczerwienienie, chrypkę, jak również wywołujące nieprzyjemny kaszel. Przyczyn kaszlu jest wiele, a od pochodzenia bólu gardła uzależnione jest jego leczenie. Jakie przyczyny i objawy można wyróżnić podczas powstałego problemu z gardłem? Jak leczyć „zawalone” gardło?

Czym płukać gardło?

Ból gardła może być wywołany wieloma czynnikami. Najczęściej spotykaną przyczyna jest przeziębienie lub zawianie. Jednakże wiele ze schorzeń wywołanych jest zupełnie innymi bodźcami. Wśród najbardziej popularnych przyczyn wyróżniamy m.in.:
– przedostanie się wirusów do zdrowego organizmu, najczęściej drogą kropelkową, jak również znajdujących się na rękach czy innych przedmiotach, które mają styczność z jamą ustną.
– bakterie, najczęściej umiejscawiające się w okolicy migdałków – drobnoustroje najczęściej przedostają się do gardła i krtani w momencie, gdy organizm jest osłabiony, zmęczony i niewypoczęty,
– wysuszenie śluzówki gardła,
– zanieczyszczone powietrze, smog,
– palenie papierosów oraz bierne odbieranie dymu i tytoniu,
– przebywanie na terenie zapylonego powietrza,
– spożywanie ostrych i gorących potraw,
– wiele innych.

czym płukać gardło

Ból gardła jest bardzo uciążliwym schorzeniem, a choroby związane z jamą ustną i krtanią wyczuwalne i często niebezpieczne. Nieleczone zaburzenia mogą wywołać wiele poważnych konsekwencji i doprowadzić do rozwoju ciężkich i nieprzewidywalnych chorób. Co najczęściej spotykanych objawów należą:
– kłucie, ból w okolicy przełyku,
– problemu z mówieniem i przełykaniem,
– chrypka,
– niekiedy gorączka, ból głowy,
– obrzęk i bolesność węzłów chłonnych,
– zaczerwienienie,
– szum w uszach,
– brak apetytu,
– i inne.

Leczenie bólu gardła oraz niwelowanie powstałych wirusów, bakterii i stanów zapalnych uzależnione jest od podłoża powstania choroby. Istnieje wiele sposobów, które zmniejszają i łagodzą ból, jak również przyspieszają sam proces leczenia.
Jednym ze skutecznych sposobów jest płukanie gardła, różnego rodzaju preparatami i substancjami.

Czym płukać gardło?

Gardło można płukać specjalnie wyprodukowanymi środkami, które można pozyskać w aptece. Środki te posiadają wiele medycznych substancji i tworzone są na suchy, mokry kaszel lub wysuszoną śluzówkę. Skutecznymi sposobami są również domowe płukanki, które wytwarzane są z powszechnie dostępnych produktów. Które z nich przynoszą największą ulgę? Jakie specyfiki nadają się do płukania jamy ustnej?
Jednym z popularnych sposobów jest płukanie gardła wodą z solą. W tym celu należy przygotować mieszankę tych dwóch składników, w odpowiednich proporcjach – 1 łyżeczka soli na 1/3 szklankę letniej wody.

gardło

Należy uważnie dobierać proporcje, gdyż zbyt duża ilość soli i zbyt ostry roztwór może pogorszyć stan gardła, i go nadmiernie podrażnić lub wysuszyć.
Tego rodzaju płukanką należy oczyszczać gardło średnio 3-4 razy dziennie, pozostawiając roztwór w jamie ustnej na około pół minuty. Ważnym jest, by nie połykać przygotowanej mieszanki.

Kolejnym, skutecznym sposobem na problemy z gardłem jest stworzenie mieszanki wody z sodą oczyszczoną. Do takiego roztworu należy dodać szklankę wody oraz łyżeczkę sody. Specyfik ten działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomaga niszczyć zarazki, które przedostały się do jamy ustnej, gardła i krtani, jak również zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Tym samym ułatwia mówienie, przełykanie czy oddychanie. Gardło należy płukać kilka razy dziennie.

Innym powszechnie stosowanym sposobem na ból gardła jest płukanie go wodą utlenioną. Substancja ta powoduje przede wszystkim zmniejszenie bólu, jak również zabija wszelkie zarazki i grzyby. Roztwór powinien być przygotowany z połowy szklanki letniej wody oraz łyżeczki 3% wody utlenionej. Płukanie należy powtarzać około 3 dni, kilka razy dziennie.
Domowe sposoby na ból, zaczernienie i zapalenie gardła powinny skutecznie zniszczyć zarazki i bakterie. Odpowiednie leczenie gardła powinno być również wspomagane środkami medycznymi, syropami czy tabletkami na kaszel i infekcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here