Choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz nerwów obwodowych są poważnymi chorobami. Ich badanie oraz leczenie opisuje dziedzina medycyny nazywana neurologią. Neurolodzy badają czynności układu nerwowego oraz obserwują jak ciało reaguje na bodźce takie jak np. ruch palcem przed oczami, uderzenie w kolano czy świecenie lampką w oczy. Dodatkowo analizują oni badania obrazowe czyli rezonans magnetyczny (RM) czy tomografia komputerowa (TK).
Na pytanie czym zajmuje sie neurolog odpowiedź jest więc bardzo prosta. To lekarz, który ma szeroką wiedzę na temat ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu, rdzenia kręgowego jak i całego układu nerwowego. Udamy się do niego w celu zdiagnozowania i rozwiązania problemów takich jak przewlekłe bóle głowy, zaburzenia widzenia, problemy z mową, koordynacją czy równowagą. Często również bóle kręgosłupa diagnozowane są przez neurologów, ponieważ są one powodowane przez nacisk np dysków na nerwy.
Do najczęstszych objawów z jakimi zgłosimy się do neurologa to: różnorakie bóle, zmniejszenie siły mięśni, skurcze mięśni czy ich drżenie niespowodowane wysiłkiem fizycznym czy brakiem elektrolitów, zaburzenia odczuwania na ciele, różnorakie problemy z koordynacją czy równowagą, słyszenie szumów usznych czy zawroty głowy, pojawianie się problemów z pamięcią jak również zaburzeń snów oraz przytomności np. poprzez pojawiające się omdlenia. Przyczyn takich problemów może być bardzo dużo. Do najczęstszych można zaliczyć przebyte urazy i wypadki np. komunikacyjne, infekcje lub zatrucia, guzy uciskające na nerwy lub mózg, wady genetyczne wrodzone jak i te nabyte w trakcie życia, jak również choroby takie jak cukrzyca, alkoholizm czy problemy z kręgosłupem.
Do najczęstszych chorób leczonych przez neurologów można zaliczyć: choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, występowanie bardzo bolesnej rwy kulszowej, ataki epileptyczne (czyli potocznie padaczka), stwardnienie rozsiane (SM), choroba Parkinsona i Alzheimera, pląsawica Huntingtona, udary mózgu jak i rehabilitacja po nim, zapalenia mózgu lub opon mózgowych (często wywoływane przez kleszcze), guzy mózgu (nowotwory złośliwe, glejaki), przewlekłe bóle głowy w tym bóle migrenowe, nerwice i nerwobóle.
Najczęściej neurolog na wizycie przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Pyta o ostatnio przebyte choroby, analizuje badania krwi jeśli były takie wykonywane (mogą one wskazywać na różne stany zapalne, które również mogą powodować problemy neurologiczne), analizuje jak długo problemy występują oraz co może je wywoływać. Następnie neurolog wykonuje badanie odruchów, które każdy człowiek powinien wykonać jeśli jego układ nerwowy jest w pełni sprawny. Jest to między innymi odruch kolanowy czy łokciowy, który polega na uderzeniu specjalnym młoteczkiem w kolano lub łokieć i sprawdzeniu reakcji.
Neurolog może sprawdzić w ten sposób czy impulsy nerwowe prawidłowo docierają do mięśni z mózgu poprzez rdzeń kręgowego. Dodatkowo neurolodzy sprawdzają często odruchy z mięśni dwugłowych i trójgłowych ramienia, mięśnia przywodziciela uda. Innymi metodami oceny sprawności w zależności od badanego miejsca jest sprawdzenie sposobu chodzenia, utrzymywania równowagi (np. z zamkniętymi oczami po urazach głowy) czy koordynacja ruchowa (np. poprzez naprzemienne dotykanie nosa palcem wskazującym z zamkniętymi oczami).
Po wstępnym wywiadzie i badaniu neurolog najczęściej zleca dodatkowe badania w postaci np.: tomografii komputerowej (która przy pomocy promieni rentgena daje obraz badanej części ciała), rezonansu magnetycznego (który w przeciwieństwie to tomografii wykorzystuje pole magnetyczne co powoduje że jest nieszkodliwy dla zdrowia. Stosuje się go do wykrywania mniejszych zmian niż w przypadku tomografii), EEG czyli elektroencefalografia (badanie to polega na założeniu na głowę specjalnego „czepka”, pozwala ono na zbadanie czynności bioelektrycznej mózgu). Są to badania wykonywane przy użyciu wysokoprecyzyjnej nowoczesnej aparatury pomiarowej. Na podstawie takich badań neurolog stawia diagnozę i decyduje o dlaszym przebiegu leczenia.