Kobiety, którym spóźnia się okres, często przeżywają duży stres. Jest to powszechnie znany objaw ciąży. Kobiety, które starają się o dziecko, wyczekują tego momentu niecierpliwie. Te, które nie czują się jeszcze gotowe na potomstwo, bardzo się tego boją. Gdy mija dzień, w którym powinna zacząć się miesiączka, robią test ciążowy i sytuacja staje się jaśniejsza.
Jeśli test został zrobiony prawidłowo i wyszedł pozytywny, w większości przypadków oznacza to rozwijające się życie w łonie kobiety. Kobieta aż do czasu urodzenia dziecka, nie powinna mieć miesiączki. Jednak na wielu forach internetowych, można przeczytać wpisy przyszłych matek, które zarzekają się, że podczas trwania ciąży, ciągle miały okres.
Pozostaje pytanie – czy w ciąży można mieć okres?
Prawdą jest, że krwawienie może występować jeszcze w czasie o 2 do 4 tygodni od momentu zapłodnienia i może być spowodowane implantacją (zagnieżdżeniem się) zarodka. W tym czasie krwawienie nie powinno niepokoić, jednak nie jest miesiączka. Warto wykonać badanie USG, które pozwoli stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Krwawienie może występować jeszcze do trzeciego miesiąca ciąży i jest spowodowane tym, że jajo płodowe nie wypełnia całej macicy i może dochodzić do złuszczenia się fragmentu śluzówki. Występuje zazwyczaj wtedy, kiedy powinna wystąpić miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia i jest słabsze oraz krótsze od normalnego okresu.
Krwawienie pojawiające się w późniejszym czasie, może świadczyć o nieprawidłowościach i należy je skonsultować z ginekologiem. Przyczyn może być wiele. Z pewnością należy uważnie obserwować swoje ciało. Zaniepokoić powinna duża ilość gęstej krwi o ciemnobrązowym kolorze, w której znajdują się skrzepy. Może to być objawy ciąży pozamacicznej, która jest zagrożeniem dla życia matki i w każdym takim przypadku konieczne jest usunięcie zarodka. Jeśli kobieta dostaje obfitego krwawienia i ma bardzo silny ból brzucha, może to znaczyć, że doszło do poronienia. Należy jak najszybciej udać się do szpitala, szczególnie przed 8 tygodniem ciąży, ponieważ wtedy najczęściej dochodzi do poronień. Zaniepokoić powinny również bóle dolnej części pleców, zawroty głowy, gorączka, nudności i wymioty.
Inne przyczyny krwawień podczas ciąży, to niedobór progesteronu (burza hormonalna jest częsta na początku ciąży), wady jaja płodowego, patologie w obrębie szyjki macicy (nadżerka, polipy).
Każdy niepokojący objaw, powinno się konsultować z ginekologiem. Lekarz rozwieje wątpliwości, wyjaśni, a w razie potrzeby, zleci odpowiednie badania.
Jak należy dbać o siebie, żeby bezpiecznie donosić ciążę? Przede wszystkim, trzeba zastanowić się, czy praca, którą wykonujemy wpływa na nas korzystnie. Jeśli płód rozwija się prawidłowo i nasze zdrowie nie sprawia problemów, praca jest zalecana. A jeśli lekarz wyrazi zgodę, można z niej nie rezygnować nawet do końca trwania ciąży. Kontakt z innymi ludźmi pomaga utrzymać dobre samopoczucie, a wykonywane zadania dają satysfakcję. Nie można się jednak przemęczać.
Jeśli nasza praca wiąże się z częstymi wyjazdami, powinniśmy ją ograniczyć. Kobieta ciężarna nie powinna prowadzić samochodu. Jeśli siedzi na miejscu pasażera, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo powinna się zapiąć, aby nie uszkodzić płodu. Dolną część pasu bezpieczeństwa należy ułożyć pod jej brzuchem. Loty samolotem nie powinny być dłuższe niż 2-3h.
Kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej
Należy się oszczędzać, ale na pewno nie zaszkodzą spacery, specjalnie ćwiczenia dla kobiet w ciąży czy pływanie. Pomocna jest też odpowiednio zróżnicowana dieta. Nie można zapominać o higienie, szczególnie jamy ustnej, ponieważ kobiety ciężarne są bardziej narażone na próchnicę.
Trzeba zrezygnować z używek – z tytoniu, alkoholu bądź narkotyków. Leki należy skonsultować z lekarzem prowadzącym i ograniczyć do minimum, ponieważ również jak używki, przechodzą przez łożysko i oddziaływują na płód.
Konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. U każdej kobiety ciąża przebiega inaczej, dlatego ważne jest indywidualne podejście.