Badania wskazują, że ludzie uprawiają coraz mniej czasu poświęcają na ruch fizyczny, dużo czasu spędzają w pracy siedzącej, przed komputerem. Kiedy przychodzi czas odpoczynku z chęcią zasiadają przed telewizorem lub relaksują się choćby przeglądając sieć. Już w wieku dziecięcym lub nastoletnim ruch nie cieszy się dużym powodzeniem. Dzieci i młodzież sprytnie i chętnie unikają zajęć wychowania fizycznego. W późniejszych etapach życia również nie jest to ważny punkt dnia dla większości ludzi. Ani dla dorosłych, ani dla starszych, którzy również powinni się ruszać, aby zachować odpowiednią sprawność.

Sport jest ogromnie ważną częścią ludzkiego życia, wskazuje na to choćby jego miejsce na piramidzie potrzeb. Respektowanie odpowiedniej częstotliwości i ilości ruchu powinno być dla nas podstawą, tak jak podstawą jest jedzenie czy załatwianie fizjologicznych potrzeb. Czasem wystarczy zamienić samochód lub transport komunikacją miejską na spacer, jazdę na rowerze czy bieganie. W internecie jest także możliwość znalezienia wielu rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Warto poszukać i wykonywać pomiędzy codziennymi obowiązkami i znaleźć choć chwilę w swoim zapewne zapełnionym do granic możliwości grafiku.

ćwiczenia na siłowni

Inną opcją zadbania o swoje zdrowie fizyczne jest uczęszczanie na siłownie, gdzie na specjalistycznym sprzęcie można wykonywać różnorakie ćwiczenia. Pierwsze spotkanie z siłownią może być zniechęcające lub przerażające. Natomiast wytrwałość i przede wszystkim cierpliwość może doprowadzić do tego, że zostanie ona nowym hobby, a i nawet stylem życia. Siłownia kojarzy się głównie z umięśnionymi mężczyznami, którzy trenują kulturystykę, dźwigają ciężary prężąc swoje muskuły. Myślenie takie jest ogromnie stereotypowe gdyż siłowania to miejsce dla każdego, dla obu płci, dla osób na różnym poziomie doświadczenia, a przede wszystkim o innych potrzebach.

Niektórzy przychodzą po to, aby zadbać o swoją sylwetkę, poprawić wygląd, inni chcą wzmocnić swoją kondycje, jeszcze inni zamierzają zrzucić parę kilo, a i są tacy, którzy postanowili po prostu zadbać o swoje zdrowie fizyczne, a co za tym idzie, i psychiczne. Podczas uprawiania sportu w ciele człowieka uwalniają się hormony szczęścia czyli endorfiny, które zdecydowanie poprawiają nastrój, dlatego wprowadzenie ruchu fizycznego na stałe do naszego życia może poprawić nasze poczucia szczęścia i zadowolenia w życiu!

Na siłowni najczęściej można skorzystać z porady doświadczonych trenerów personalnych, którzy nie tylko pomogą i pokażą jak korzystać z poszczególnych sprzętów, ale również mają możliwości i umiejętności do tego, aby rozpisać plan treningowy. Tworzony jest na podstawie naszego doświadczenia, ale i celów, które chcemy osiągnąć wprowadzając go w życie. Ćwiczenia na siłowni dla pań odrobinę mogą się różnić od tych dla mężczyzn ze względu na inne predyspozycje ciała i zazwyczaj przez zakładane odmienne cele.

kobieta ćwiczy

Kobietom najczęściej zależy na poprawie wyglądu i zbudowaniu mięśni brzucha czy pośladków, a mężczyznom na rozbudowaniu mięśni bicepsa, tricepsa, ale i również brzucha czy pleców. Spodziewanych efektów niestety nie można spodziewać się z dnia na dzień, a nawet po tygodniu czy dwóch. Jak mówi przysłowie „trening czyni mistrza” i właśnie tego należy się trzymać. Potrzebna jest cierpliwość, wytrwałość i systematyczność, te trzy rzeczy sprawią, że będzie możliwe zbliżenie się do zakładanych efektów.

Należy mieć świadomość co do pozytywnego wpływu sportu na jakość życia. Poza wymienionymi wcześniej zaletami warto zaznaczyć jeszcze, że pomaga on w akceptacji własnego ciała, poprawia samopoczucie, ale również podnosi pewność siebie i poczucie własnej wartości. W zdrowym ciele – zdrowy duch, tak głosi znane powiedzenie i jest w tym bardzo dużo prawdy. Uczą się tego już dzieci od najmłodszych lat, warto tę świadomość umacniać i samemu zadbać o to, żeby chociaż chwilę czasu, codziennie, znaleźć na jakiś, jakikolwiek ruch. Może być to spacer, siłowania, gimnastyka w domowym zaciszu czy przejażdżka na rowerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here