Barki należą do partii mięśniowych, o których rozwój powinna dbać praktycznie każda osoba regularnie uczęszczająca na siłownię. Nie wszystkie osoby początkujące mają jednak świadomość, które ćwiczenia będą zdecydowanie najlepsze.
Ćwiczenia na barki
Należy mieć świadomość, że bark jest obręczą kończyny górnej. Spełnia zatem u człowieka zdecydowanie bardziej istotną rolę niż mogłoby się wydawać. Jest to bowiem przede wszystkim punkt podparcia dla mięśni kończyn górnych. Podczas wykonywania ćwiczeń siłowych rekomendowane jest zatem przykładanie bardzo dużej uwagi do kształtowania omawianych mięśni barkowych. W ten prosty sposób sylwetka będzie prezentowała się znacznie lepiej.
Warto koniecznie zaznaczyć, że zarówno mocne, jak i wytrenowane barki będą kluczowe w przypadku uprawnianie bardzo dużej liczby dyscyplin sportowych. Jest to bowiem pewnego rodzaju łącznik górnych mięśni ciała. Nie można myśleć o silnych plecach i ramionach, jeżeli nie posiada się mocnych barków.
Ćwiczenia na barki – kalistenika
Ćwiczenia na barki są niezwykle istotnym elementem planu treningowego. Nie jest jednak koniecznie wyodrębnianie dla tej partii oddzielnego dnia. Należy zaznaczyć, że barki przy wyciskaniu będą bardzo wspomagać klatkę piersiową. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zatem łączenie ćwiczeń na omawianą partię z klatką piersiową.
Jakie są jednak zdecydowanie najczęściej wykonywane ćwiczenia na barki? Wszystko będzie zależało od tego czy dana osoba wykonuje je na siłowni czy w domu. Trening ponadto powinien być dostosowany zarówno do własnych potrzeb, jak i ilości wolnego czasu.
Ćwiczenia na barki w domu
Warto zdawać sobie sprawę, że ćwiczenia na barki wykonywane w domu niestety nie są zbyt urozmaicone. Ponadto nie jest ich dużo. Jak wiadomo bardzo trudnym zadaniem będzie zaangażowanie mięśni naramiennych bez wykorzystania hantli. Należy zaznaczyć, że omawiane ćwiczenia na barki wykonywane w domu mogą być nawet dla osób początkujących bardzo trudne pod względem wykonania. Rekomendowane jest zatem wyposażenie się minimum w dwa hantle. Można także zastąpić je baniakami wypełnionymi wodą.
Świetnym ćwiczeniem, które bez problemu można wykonać w domu są pompki z podwyższeniem z podniesieniem nóg. Do jego wykonania dana osoba będzie oczywiście potrzebowała stabilnej podpory dla nóg. Można bez żadnego problemu wykorzystać taboret czy stołek. Należy jednak pamiętać, aby nogi podczas wykonywania ćwiczeń cały czas były wyprostowane w kolanach. Z kolei tułów powinien koniecznie znajdować się w pozycji pionowej. Oczywiście odradzane jest także w końcowej fazie ćwiczenia podpieranie się głową.
Ćwiczenia na barki siłownia
Należy koniecznie pamiętać, aby jeszcze przed przystąpieniem do ćwiczeń na barki, została przeprowadzona krótka rozgrzewka. Mięśnie naramienne mogą być bowiem bardzo podatne na kontuzje. Rekomendowane jest zatem wykonanie kilku wymachów czy rozciągnięć ramion.
Wyciskanie sztangi nad głowę
Zdecydowanie najpopularniejszym ćwiczeniem na barki jest wyciskanie sztangi nad głowę siedząc albo stojąc. W ten sposób możliwe jest wzmocnienie zarówno przedniej, jak i środkowej części mięśnia naramiennego. Należy jednak mieć świadomość, że wspomniane ćwiczenie może zakończyć się bardzo bolesną kontuzją. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem wykonywania go przy stojakach, albo z asekuracją.
Ćwiczenia na barki z hantlami
Jest to kolejne ćwiczenie, które można bez żadnego problemu wykonać nie tylko w pozycji siedzącej, ale również stojącej. Koniecznie trzeba pamiętać, aby dłonie z handlami trzymać od strony wewnętrznej do przodu. Następnie wystarczy lekko wypychać do przodu klatkę piersiową. Z kolei wspomniane wcześniej hantle należy podnosić do góry, a następnie opuszczać. Nie można zapomnieć o kontroli ciężaru.
Unoszenie ramion z hantlami bokiem
Jest to zdecydowanie prostsze ćwiczenie niż mogłoby się wydawać. Można dzięki temu ćwiczeniu wzmocnić mięśnie naramienne. Wystarczy bowiem trzymać dwa hantle w rękach przy wyprostowanej sylwetce. Następnie należy unosić ramiona w bok. Nie można przy tym zapomnieć, by ruch wychodził z ramion. Trzeba także pamiętać, aby nie ruszać nadgarstkami.