Coraz cieplejsza pogoda będzie sprzyjać dłuższym przebieżkom. Nawet jeśli do tej pory nie byłeś zbyt wielkim fanem biegania, być może sam przekonasz się do tej formy aktywności, gdy tylko pozwolisz sobie na poczucie tej niesamowitej euforii, która wszystkich biegaczy dopada już pod koniec treningu, gdy organizm jest totalnie wycieńczony. Tej radości nie da się opisać słowami. Przekraczając bariery własnego ciała, stymulujesz organizm do produkcji olbrzymiej ilości endorfin, dzięki którym od razu zaczynasz czuć się lepiej. Do biegu musisz się jednak najpierw przygotować. Musisz zapewnić sobie dostateczną ilość energii, która pozwoli ci na pokonanie określonego dystansu.

No to co jeść przed bieganiem?

Oto kilka ogólnych zasad, których powinieneś się trzymać podczas komponowania posiłków. Koniecznie je zapamiętaj albo nawet spisz je sobie na kartce. Będziesz z nich potem regularnie korzystać. A naprawdę warto, by zapewnić sobie optymalną ilość energii do ćwiczeń.

Podstawowym źródłem energii dla każdego człowieka są po prostu węglowodany. W diecie osób aktywnych fizycznie zdecydowanie nie może ich zabraknąć, gdyż to one spośród wszystkich makroskładników najefektywniej przekształcają się glikogen mięśniowy i glikogen wątrobowy, czyli twoje zapasowe źródła energii. Co prawda teraz w modzie są diety wysoko tłuszczowe (np. dieta ketogeniczna) i niektórzy sportowcy sami na nie przechodzą, ale nie oznacza to wcale, że są one najlepszym rozwiązaniem dla organizmu. Restrykcje zwykle po prostu się nie sprawdzają, dlatego lepiej bazować na racjonalnym i zdrowym żywieniu. Korzystaj z mocy węglowodanów.

szklanka wody

Każdego dnia wprowadzaj ich odpowiednią ilość do swoich posiłków, pamiętając również o tym, aby spożyć je przed treningiem. Jeżeli do ćwiczeń zostało ci jeszcze trochę czasu, czyli jakieś dwie lub trzy godziny, spokojnie możesz sięgnąć po węglowodany złożone (płatki owsiane, kaszę gryczaną lub ciemne pieczywo), które zdążą się jeszcze rozłożyć na glukozę i dostarczą ci energii na długi czas. Z węglowodanów prostych twórz natomiast posiłki, które zamierzasz spożyć maksymalnie godzinę przed treningiem. Bardzo szybko dostarczają one energii. Możesz też sięgać po nie w trakcie ćwiczeń, jeżeli planujesz bardzo długi bieg – dwu lub trzygodzinny.

Tak naprawdę jednak nawet jeśli nie znasz się do końca na żywieniu w sporcie, intuicyjnie czujesz, co jeść przed bieganiem, by zasilić swój organizm i pozwolić mu na przeprowadzenie pełnego treningu. Musisz jednak uważać na takie elementy, które w twoich posiłkach przedtreningowych absolutnie nie powinny się znaleźć. Jednym z nich jest błonnik pokarmowy. Co prawda niewielka jego dawka nie zrobi ci krzywdy, ale już solidna porcja błonnika uniemożliwi ci przeprowadzenie całego treningu. Dlaczego tak się dzieje? Błonnik jest oczywiście bardzo ważnym elementem diety.

To on usprawnia pracę jelit, dba o ich prawidłową perystaltykę i tym samym pobudza przemianę materii, oczyszczająco organizm z toksyn i innych zalegających w nim substancji. Czy jednak ten efekt jest ci potrzebny w trakcie ćwiczeń? Raczej nie, bo gdy zjesz posiłek z dużą ilością błonnika, twój organizm skoncentruje się na trawieniu, zamiast zająć się biegiem. Mogą dokuczać ci wtedy bóle brzucha, wzdęcia i uporczywe gazy. Błonnik często powoduje też uczucie ciężkości, przez które trudniej ci będzie uprawiać sport o nawet niskiej intensywności.

gofr z owocami

Posiłki są ważne, ale równie ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Nigdy nie zapominaj o wodzie! Jest ona kluczowym elementem w programie żywieniowym każdego sportowca. A nawet jeśli nie jesteś osobą zaawansowaną i nawet nie masz w planach startu w maratonach, jeżeli zapewnisz swojemu organizmowi właściwy dla niego poziom nawodnienia, twoja wydolność automatycznie się poprawi (i to nawet bez ćwiczeń!).

Musisz więc po prostu pić. Przed biegiem spożyj przynajmniej jedną dużą szklankę wody i nie zapomnij o nawadnianiu się w trakcie ćwiczeń. Zawsze zabieraj ze sobą przynajmniej małą butelkę płynów. Uzupełniaj wodę utraconą wraz z potem, by nie pogarszać swojej wydolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here