Popularność płyt gipsowo-kartonowych rośnie, przede wszystkim z uwagi na łatwość ich montażu, a tym samym przyspieszenie prac remontowych. Z płyt G-K można wykonać nie tylko ścianki czy zabudowy, ale również wyrównać ściany, minimalizując tym samym koszty i czas poświęcany na tynkowanie. Dzięki ułożeniu płyt zyskujemy od razu gładką powierzchnię, która nadaje się do finalnego wykończenia, czyli do malowania bądź położenia na niej płytek. Jeśli zastanawiacie się, czy można tego dokonać bez szpachlowania płyt, sprawdźcie kilka istotnych informacji na ten temat.

Szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych

Co do zasady płyty gipsowo-kartonowe nie muszą być szpachlowane na całej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że płyty łączymy ze sobą, dlatego też odpowiedniego zabezpieczenia wymagają te miejsca, aby nie odznaczały się po pomalowaniu ściany. Służą do tego różnorodne masy szpachlowe przystosowane do płyt G-K. Ich aplikacja jest bardzo łatwa, a do wygładzenia powierzchni wystarczy tradycyjny papier ścierny.

Do zabezpieczania łączeń płyt gipsowo-kartonowych, oprócz wspomnianej wcześniej masy, wykorzystuje się różnego rodzaju taśmy. Mogą to być taśmy papierowe, z włókna szklanego, czy flizelinowe. Należy również zabezpieczyć miejsca umieszczenia wkrętów mocujących płyty do konstrukcji. Zakupy niezbędnych akcesoriów związanych ze szpachlowaniem i spoinowaniem płyt G-K pomoże Wam sfinansować pożyczka bez BIK.

Jak szpachlować płyty gipsowo-kartonowe?

Najważniejszym elementem w procesie szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych jest ich właściwe oczyszczenie. Podczas docinania powstaje bowiem pył, zmniejszający przyczepność masy gipsowej. Przed szpachlowaniem niezbędne jest też zagruntowanie płyt preparatem dopasowanym do konkretnego zastosowania. Ze szczególną uwagą należy podejść do ewentualnych ubytków w płytach gipsowo-kartonowych, które mogły powstać podczas montażu.

Aby miejsca łączenia wzmocnić, stosuje się wspomnianą wcześniej taśmę, dociskając ją do podłoża i zatapiając w masie szpachlowej. Tak przygotowane spoinowanie musimy zabezpieczyć dodatkową warstwą gipsu, który następnie wyrównujemy. Po jego wyschnięciu niezbędne będzie wyszlifowanie powierzchni, do czego wystarczy użyć specjalnych gąbek ściernych lub szlifierek, które możecie kupić z pomocą pożyczki bez BIK.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na zabudowę z G-K?

Podstawową i najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej płyty, dostosowanej do rodzaju pomieszczenia. Inny materiał zastosujemy bowiem w przedpokoju, salonie, czy pokoju dziecięcym, a inny może być wykorzystany w kuchni czy w łazience. W przypadku wnętrz o podwyższonej wilgotności musimy wybrać płyty wodoodporne, które trzeba wzmocnić hydroizolacją. Bardzo ważna jest także konstrukcja przygotowana w oparciu o profile aluminiowe. Musi ona być stabilna i wypoziomowana, a profile podtrzymujące powinny być zamocowane tak, aby gwarantowały bezpieczeństwo użytkowania zabudowy z G-K.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here