Kardynałek złoty, obok jego niedalekiego kuzyna (kardynałek chiński) należy do najchętniej wybieranych odmian tego gatunku. Rybki te świetnie sprawdzają się w różnych zbiornikach, stając się ich istotnym uzupełnieniem oraz ozdobą. Poniżej skupiamy się na najważniejszych zasadach hodowli kardynałków złotych. Podpowiadamy jak przygotować zbiornik pod tę odmianę, jak należy je karmić oraz jak zagwarantować im maksymalnie korzystne i sprzyjające rozwojowi warunki.
Kardynałek złoty – pochodzenie i behawior
Kardynałek złoty jest gatunkiem pochodzenia azjatyckiego. Występuje przede wszystkim na terenie Chin i Wietnamu, zamieszkując górskie rzeki oraz strumienie. Szczególnie chętnie wybiera zbiorniki porośnięte intensywną roślinnością. Typowy przedstawiciel odmiany jest długi na około 4 cm.
Pod kątem przyzwyczajeń behawioralnych, jest to ryba stosunkowo ruchliwa oraz ławicowa. Przemieszcza się wraz z innymi przedstawicielami swojej odmiany, w stadzie liczącym przynajmniej 10 osobników. Zaleca się, by w warunkach hodowlanych również tworzyć ławice złożone z kilkunastu egzemplarzy. Wpłynie to na ich zachowanie – rybki staną się bardziej śmiałe i chętne do eksplorowania wodnej toni.
Zbiornik i jego kluczowe parametry
Kardynałki złote należy utrzymywać w zbiornikach o średnim rozmiarze, najlepiej o długości około 60 cm. Kardynałki dobrze też czują się w zbiornikach większych, jednak nie należy przesadzać z ich rozmiarem. Wodę warto utrzymywać na stałym poziomie, w przedziale od 16 do 22 stopni. Nadmiernie wysokie temperatury skracają czas życia kardynałka.
Wodę należy utrzymać na poziomie 6,0-8,5 pH oraz 5-25 dGH twardości. Oczywiście, regularnie należy podmieniać ją na świeżą, pozostawiając na okres 2 dni, by odparował z niej chlor. Niestety, ale kardynałki są wyjątkowo wrażliwe na obecność chloru, dlatego należy upewnić się, że woda została odpowiednio oczyszczona.
Filtracja i napowietrzanie zbiornika z kardynałkami
Ponadto kardynałki lubią przebywać w wodzie o wysokim stopniu natlenienia, która odpowiada naturalnym warunkom, w jakich funkcjonują. Są też zainteresowane intensywnymi strumieniami wody, które przyciągają je oraz tworzą odpowiednie środowisko do życia. Dlatego warto zaopatrzyć zbiornik w odpowiedni filtr oraz napowietrzacz. Produkty warte uwagi znajdziesz w ofercie sklepu akwarystycznego: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/.
Karmienie i rozród kardynałków złotych
Karmienie kardynałków należy przeprowadzać zgodnie z ogólnymi zaleceniami. Należy podawać pokarm w małych porcjach, dwu lub trzykrotnie w ciągu dnia. Nie należy przesadzać z ilością podawanej karmy, gdyż jej nadmiar będzie opadał na dno, gdzie ulegnie rozkładowi, zaburzając równowagę biochemiczną zbiornika.
Kardynałki można karmić pokarmem suchym, planktonem, pokarmem zwierzęcym, a także mrożonym. Dorosłe kardynałki najchętniej przyjmują pokarm na powierzchni wody, rzadziej przyswajają go z toni.
Rozród kardynałków należy przeprowadzać w osobnym, jednogatunkowym zbiorniku. Ważne, by był odpowiednio zacieniony, a ikra była odseparowana od osobników dorosłych. Kardynałki nie opiekują się swoim potomstwem, dlatego należy umieścić specjalną siateczkę chroniącą ikrę przed pozostałymi kardynałkami.