Na pewno wiele osób zastanawia się czy w tym roku otrzymają urlop? To problem, bo chcemy gdzieś pojechać albo mamy ważne wydarzenie, a pracodawca nam nie chce dać urlopu. Na pewno nie wszyscy wiedzą czy to zgodne z prawem czy nie. Okazuje się, że jest kilka momentów, kiedy pracodawca nie musi zgadzać się na urlop, a tym bardziej w tym terminie, w którym my chcemy pójść. Często jest tak, że nagle połowa pracowników chce mieć urlop w tym samym czasie. W Polsce to przypada na lipiec i sierpień. Wtedy pracodawca, co ma zrobić?  Nie zamknie firmy, bo nie ma pracowników. Każdy wtedy otrzymuje tak urlop żeby firma zachowała płynność, ale i żeby ludzie byli zadowoleni.

Kiedy pracodawca może odmówić?

Interes firmy zawsze jest najważniejszy, a zatem jeśli jest do wykonania jakieś zadanie to nie ma szans żeby nagle kilku pracowników odeszło na urlop. Nikt się na to nie zgodzi. Wyobraźmy sobie, że w urzędzie nagle brakuje połowy pracowników? Musimy, na co dzień stać w długich kolejkach żeby się gdziekolwiek dostać, a tu byłoby jeszcze gorzej.  Na pewno nie wszyscy wiedzą, że pracodawca ma prawo do przerwania urlopu pracownika, jeśli nagle dzieje się coś ważnego. Są to skrajne sytuacje, ale się zdarzają, dlatego trzeba być na to nastawionym.  Jeśli mamy zaplanowany urlop i nagle pracodawca rozmyśla się wcześniej to musi pokryć wszystkie nasze koszty.

Przerwanie urlopu również wiąże się z tym, że trzeba będzie odzyskać za to pieniądze. Mamy określony czas na to żeby powiadomić pracodawcę o urlopie. To nie jest tak, że dzisiaj przychodzimy do pracy i mówimy, że od jutra nas nie będzie dwa tygodnie. Mamy urlopy na żądanie, ale to jest tylko kilka dni, dlatego trzeba uważać, co robimy i jak to planujemy. W niektórych firmach na początku roku robi się rozpiskę tego, kto i kiedy będzie korzystał z urlopu. Oczywiście można będzie jeszcze to zmienić, ale mniej więcej pracodawca wtedy wie ilu w danej chwili ma pracowników do dyspozycji i może wszystko o wiele dokładnie sobie zaplanować. To przecież jest bardzo ważne dla niego.

Jakie są jeszcze przypadku odmówienia urlopu?

Urlopu na żądanie też nie otrzymamy za każdym razem. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że jeśli wiemy, że za tydzień mamy wizytę u lekarza albo ważny wyjazd, a dzień wcześniej informujemy o tym pracodawca to może nam odmówić. Można było na spokojnie rozpisać sobie urlop i by takiego problemu nie było, dlatego warto dokładnie sobie wszystko planować. Wtedy nie będzie trudnych sytuacji do rozwiązania i z pracodawcą będziemy żyć o wiele lepiej. Musimy pamiętać o tym, że to pracodawca decyduje, kiedy mamy mieć urlop. Takie ma prawo, dlatego trzeba się do tego dostosować. Nie ma też żadnego prawa, które nakazuje pracodawcy mówienie o tym, z jakiego powodu ukrop został nam odmówiony.

Urlopy w Polsce

Czasy się trochę zmieniły, dlatego dzisiaj urlopy są koniecznością i wiele osób z nich korzysta. Nie można nie pójść na urlop, bo dawniej ludzie przez lata nie chodzili na urlop. Dzisiaj takiej opcji już nie ma, dlatego czy chcemy siedzieć w domu czy jechać na wakacje to urlop nam się należy. To, dlatego trzeba zaplanować sobie wszystko w taki sposób żeby można było odpocząć od pracy. Nasza praca daje nam pieniądze, ale pamiętajmy, że czasami trzeba od niej odpocząć. Nawet, jeśli uwielbiamy naszą pracę to taki odpoczynek od niej na pewno nam wyjdzie na dobre.

To, dlatego trzeba już dzisiaj zacząć się zastanawiać nad tym, co będziemy robić na wakacje i kiedy chcemy jechać. Zasada jest prosta, jeśli ktoś zostanie na wakacje w Polsce to lipiec i sierpień to miesiące oblegane. Jeśli ktoś planuje wyjazdy zagraniczne to każda pora roku jest dobra.  Mamy dzisiaj możliwość wyjazdów wakacyjnych, ale również są ferie. Jeśli ktoś planuje wyjazd w okresie zimowym gdzieś do ciepłych krajów to raczej będzie jedną z nielicznych osób, które to robią. To oznacza, że z urlopem w tym terminie nie będziemy mieć jakiś większych problemów, a zatem trzeba się nad takim rozwiązaniem zastanowić, bo jest dla nas bardzo opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here